Saikie
Saikie Saikie
  • 18-03-2021
  • Mathematics
contestada

Erica buys 3.5 pounds of peanut butter. If each pound of peanut butter cost $6.40, how much will she pay for the peanut butter?

Respuesta :

ophumint
ophumint ophumint
  • 18-03-2021

Answer:

Find the total cost

6.40 *3.5 = 22.4$

Answer Link
xjxccax
xjxccax xjxccax
  • 18-03-2021

Answer:

$22.40

Step-by-step explanation:

1 pound = $6.40

3.5 lb. x $6.40 = $22.40

to check:

$22.40 total ÷ 3.5 pounds = $6.40 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Jill Ley took out a loan to pay for her child's education for $60,000. The loan would be repaid at the end of 8 years in one payment with an interest of 6 perc
How do I rotate a parabola from opening up to opening horizontally?
What's bigger 32A or 32B
How do you get the sum of the numbers 56 and 64 as the product of their greatest common factor and another sum
Why did Gandhi chose the spinning wheel as the symbol of Indian independence?
Use factoring to solve the following quadratic:   6x2 + 23x - 18 = 0
Which factor helps determine weather patterns across South America?
how do you write the word phrase for the algebraic expression y/5-10
Use factoring to solve the following quadratic:   6x2 + 23x - 18 = 0
Explain why science and technology were so important in colonial America.