Respuesta :
They sold more in September... and they earned more by 30 dollars. Hows flvs? lol
Answer:
They earned more money in September by $30 dollars
Step-by-step explanation:
The selling price of each flower is .375 dollars per flower, so if they sold 200 more, and the class earns 40% of the selling point we jut have to make the multiplications to know how much they earned for each flower:
[tex].375x.40=.150[/tex]
No we just multiply that by the difference in the number of flowers sold:
[tex].150x200= 30[/tex]
And the answer is that they earned $30 more in september than in october.