Respuesta :

Jsf09

Answer:

14.50

Step-by-step explanation:

224.75 ÷ 15.5

hope this helps

Answer:

Step-by-step explanation:

well  ..  that the 3,483 dollars .. isn't the right answer make sense.. right?  it's not going to cost more than what the total is....  I mean 224.75 is the total for 15.5 weeks... so for one week.. it doesn't make sense to say it costs more.  See???

sooo just divide.. not multiply  by 15.5  into 224.75

224/5 / 15.5  = 14.4838

so that weekly cost is approx.   $14.48

ACCESS MORE