Respuesta :

Answer:

$5.52

Step-by-step explanation:

The first step is finding the rate, which would be the cost per pencil. Per means for 1, so what you would do is divide $8.28 by 18.

You'll result in $0.46, or 46 cents, per pencil.

Now that you got the price per pencil, you want to multiply that by 12. This will give you the price for 12 pencils.

$0.46 x 12 = $5.52

Therefore, at this rate, it will cost $5.52 for 12 pencils.

ACCESS MORE