c0ff1n
c0ff1n
17-03-2021
Chemistry
contestada
how many molecules are in 45.0 g of water
Respuesta :
ericksan861
ericksan861
17-03-2021
1.5055*10²³
Given mass = 45g
Molar mass of H2O = 2+16 = 18g
Moles = Given mass/Molar mass
= 45/18 = 2.5moles
No of molecule in 1 mole = 6.022*10²³
No of molecue in 2.5 mole = 2.5*6.022*10²³
= 1.5055*10²³
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 68+ )
Otras preguntas
How does the constitution ensure that state governments have a large share of power
What is the answer to -3x-3=3x-9
if a number is a natural number it is a complex number
10 POINT for 2 SHORT questions,SHORT explanations will do perfectly. also this is for something timed so help asap would be greatly appreciated:) how can graphi
To find 19+(11+37) Lennie added 19 and 11. Then he added 37 to the sum. What property did he use?
x-intercept=-2, y-intercept = 5
Why is it important to always be wearing a personal flotation device (pfd) when in or around the water?
From the twenties to the sixties, the amount of information people can retain in working memory diminishes. the speed at which adults can repeat information to
which type of selection leads to increased phenotypic in genetic variation
the convenant with god wich is the foundation of Puritan religion can be best describe as
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico