A microwave is $54.99 and has a 25% decrease. What is the amount of decrease?



REMEMBER:
Show your work!
Show your work!
Show your work!
Show your work!

giving brain list to the best answer

Respuesta :

Answer:

$41.24

Step-by-step explanation:

Discount = Original Price x Discount %/100

Discount = 54.99 × 25/100

Discount = 54.99 x 0.25

You save = $13.75

Final Price = Original Price - Discount

Final Price = 54.99 - 13.7475

Final Price = $41.24

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico