I need help RIGHT NOW please

Mona, Tabitha, and Reid are at a frozen yogurt shop. At the shop, frozen yogurt and toppings are charged by the ounce. The following table shows the weight and cost of each person's bowl.

Person Mona Tabitha Reid
Weight of bowl 9.2 ounces 8.1 ounces 7.8 ounces
Cost of bowl $4.14 $3.65
A. What does the yogurt shop charge per ounce?

B. What should Reid's bowl cost?

Respuesta :

This shop charges $0.45 per ounce and based on this information,  it can be concluded Reid's bowl costs $3.51.

How much does the store charge per bowl?

Divide the total price into the number of ounces:

  • Mona: $4.14/ 9.2 ounces = $0.45 per ounce
  • Tabitha $3.65 / 8.1 ounces = $0.45 per ounce

How much will Reid's bowl cost?

  • $0.45 x 7.8 ounces = $3.51.

Learn more about costs in: https://brainly.com/question/14094934

#SPJ1

ACCESS MORE