Answer:
Pen: $0.03
Pencil: $0.14
Step-by-step explanation:
let x be the cost of 1 pencil
this means that the cost of a pen would be x + 0.11
Since she bought 250 pens and 250 pencils, that would be:
250x + 250(x + 0.11) = 42.5
solve:
[tex]250x + 250(x + 0.11) = 42.5\\250x + 250x +27.5=42.5\\500x = 15\\x = 0.03[/tex]
This means that the cost of a pencil is $0.03 and the cost of a pen is 11 cents greater, so $0.14.