26MathewNelson 26MathewNelson
  • 16-03-2021
  • Mathematics
contestada

A company orders 25 boxed lunches from a deli for $185. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

Respuesta :

sophiajm12
sophiajm12 sophiajm12
  • 16-03-2021

Answer:

you have to divide the total cost by the amount of lunches bought so that equation would be 185÷25. according to my calculator that would be seven dollars and forty cents or $7.40

Answer Link

Otras preguntas

Sam earned $450 during winter vacation. He needs to save $180 for a camping trip over spring break. He can spend the remainder of the money on music. Write an i
Which type of cell is larger? Prokaryotic Eukaryotic
Simplify 2(x+7) 2x + 20 - 2 = x+4 2x + 8
For question 15-16, find the value of x that would prove y || z. State the conserve used to support your answer.
Who were the first people to live in Virginia? English Africans French American Indians
what note is this ????
These two images show steps in a proof of the Pythagorean theorem. Which of the following statements about the proof is false? A. The triangles in step 1 have t
What is the answer??? Only if you know please i will report you no games only if you know it please it’s geometry
Gregg climbed 100 steps and 50 seconds how many steps did he climb per second
Question 18 of 25 What is the slope of the line graphed below? (3,5) (0-1) ma O A. -2 B. 2 O c. - 13 OD. PREVIOUS