Answer: The sample size would be needed = 385
Step-by-step explanation:
Let p be the prior population proportion.
Margin of error = E
When not estimate of p is given , the formula to calculate the minimum sample size n = [tex]0.25(\dfrac{z^*}{E})^2[/tex] , where z* = critical value for given confidence interval.
Here z* for 95% confidence level is 1.96.
E=5%=0.05
Then [tex]n=0.25(\dfrac{1.96}{0.05})^2\approx385[/tex]
Hence, the sample size would be needed = 385