Four pounds of apples cost $5. Eight pounds of apples cost $10. If the total cost of apples, y, varies directly with the number of pounds of apples purchased, x, what is the cost of 6 pounds of apples? Round your answer to the nearest hundredth.

$0.80
$1.25
$4.80
$7.50

Respuesta :

Cost of apples, y, varies directly with pounds

of apples purchased, x.

y = kx

k is constant of proportion

Four pounds of apples cost $5

5 = 4k

k = 5/4 = 1.25

10 = 8k

k = 10/8 = 1.25

As it should be, k is a constant equal to 1.25

y = 6(1.25) = $7.50 for 6 pounds of apples

Answer:

the answer is D

Step-by-step explanation:

i took the test on edg your welcome

ACCESS MORE