hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

In the 1920s which united states action furthered the goal of international peace
Find the slope of the line through each pair of points. 1. (6, −18) and (15, −18) 2. (8, 12) and (0, 16) 3. (−15, 37) and (−15, 2) 4. (1 ,20) and (−5, 30) 5. (
How did the Revolutionary War lead to Indiana's statehood?
What is the relationship between 0.04 and 0.004?
What is the equation of the line that passes through the point (-5, -2) and has a slope of -6/5
Type a digit that makes this statement true. 691,61 is divisible by 4.
In your own observation and experiences, do you think 4ps help the impoverished families uplift their standard of living? support your answer​
On January 1, 2021, Hobart Mfg. Co. purchased a drill press at a cost of $36,000. The drill press is expected to last 10 years and has a residual value of $6,00
Select the correct answer. A pencil costs $0.25 more than an eraser. If the cost of eight pencils is $6.80, what is the cost of one eraser? A. $1.80 B. $0.85
in the great Gatsby What can be inferred after reading Catherine's (Myrtle's sister) testimony to the police​