Respuesta :

Answer:

6.27 X 10^26 atoms

Explanation:

Write down the formula:

number of moles = mass/Ar    (Ar is atomic mass)

Ar of carbon = 12

mass = 12.5kg or 12500g

Substitue these values into the formula:

number of moles = 12,500g / 12 = 3125/3 or 1041.6

Convert this to atoms:

1 mole = 6.022 X 10^23 atoms

So, 1041.6 moles = 6.27 X 10^26 atoms

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico