Answer:
The height through which the box was raised is 1.3 m.
Explanation:
Given;
mass of the box, m = 0.48 kg
work done in raising the box, W = 6 J
The work done in raising the box is calculated by work-energy theory; the work done in raising the box is equal to gravitational potential energy of the box due to the height it was raised.
W = P.E = mgh
where;
h is the height through which the box was raised
g is acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
[tex]h = \frac{W}{mg} \\\\h = \frac{6}{0.48 \ \times \ 9.8} \\\\h = 1.3 \ m[/tex]
Therefore, the height through which the box was raised is 1.3 m.