The terrace of a house is rectangular in shape with a length of 10m and a width of 5m. Find the volume of
rainfall collected on the terrace if its height is 1m, Express in liter.

Respuesta :

llibby

Answer:

Step-by-step explanation:

Volume = Area of the base times the height

V = length * width * height

V = 10 * 5 * 1

V = 50 m^3

Now change it to liters

50 * 1000 = 50000 liters^3

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico