Answer:
The acceleration of a boat if the resultant force on it is 4000 N and its mass is 1240 kg is 3.2 m/s².
Explanation:
Given
To determine
Acceleration a = ?
Important Tip:
Using the formula
[tex]F = ma[/tex]
where
now substituting F = 4000, m = 1240 in the formula
[tex]F = ma[/tex]
[tex]4000\:=\:1240\:\times a[/tex]
Switch sides
[tex]1240a=4000[/tex]
Divide both sides by 1240
[tex]\frac{1240a}{1240}=\frac{4000}{1240}[/tex]
Simplify
[tex]a=\frac{100}{31}[/tex]
[tex]a=3.2[/tex] m/s²
Therefore, the acceleration of a boat if the resultant force on it is 4000 N and its mass is 1240 kg is 3.2 m/s².