yayralinda18845
yayralinda18845 yayralinda18845
  • 28-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cora is bringing donuts to work as a treat for her co-workers. She buys 12 donuts for $9.96. How much does each donut cost? 30 POINTS FAST NEED HELP

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 28-02-2021

Divide total cost by number of donuts bought:

9.96 / 12 = 0.83

Each donut cost $0.83

Answer Link
abdulazizq444 abdulazizq444
  • 28-02-2021

Answer:

0.83

Step-by-step explanation:

number of donuts divided by price

12/9.96=1/X

X=0.83

Answer Link

Otras preguntas

What cash crop was the largest export from the south just before the civil war
grandma's cake recipe calls for 2 cups of flour and 3 ounces of oil.how many ounces of oil would be needed for 15 cups of flour?
Greek culture and democracy
What is the meaning of theme in poetry?
How should the sentence above be rewritten to correct the subject-verb agreement error? The sentence is correct as written. Tommy, in an effort to maintain clow
Use long division to convert -45/8 to a decimal. A. -5.625 B. -6.252 C. 5.625 D. 6.252
how many millimeters are there in 1 kilometer
Help with this problem
Please help me I will give a brainly!!! In a magazine, find a picture of a scene that you like. Write a paragraph describing your picture, using vivid adjective
What is the difference between inductive and deductive reasoning?