Respuesta :

Answer:

0.73 mol

Explanation:

No. of moles(n)= Given mass/molar mass.

Given mass=124.7g

Molar mass of Ba(OH)2= Molar mass of (Barium+2Oxygen+2Hydrogen)=137+32+2=171g

No. of moles= 124.7g/171g=0.73 mol

ACCESS MORE
EDU ACCESS