Respuesta :

The volume in milliliters of calcium hydroxide solution required to neutralize 75.0 mL of 0.0300 M HCl is 173.1mL

HOW TO CALCULATE MOLARITY:

  • The molarity of calcium chloride solution can be calculated by using the following formula:

C1V1 = C2V2

Where;

  1. C1 = concentration of calcium hydroxide
  2. V1 = volume of calcium hydroxide
  3. C2 = concentration of hydrogen chloride
  4. V2 = volume of hydrogen chloride

According to this question,

  1. C1 = 0.0130M
  2. C2 = 0.0300 M
  3. V1 = ?
  4. V2 = 75.0 mL

  • 0.0130 × V1 = 0.0300 × 75

  • 0.0130V1 = 2.25

  • V1 = 2.25 ÷ 0.0130

  • V1 = 173.1mL

  • Therefore, the volume in milliliters of calcium hydroxide solution required to neutralize 75.0 mL of 0.0300 M HCl is 173.1mL.

Learn more at: https://brainly.com/question/2817451?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico