Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  £336

Step-by-step explanation:

Work through the sequence of statements, converting them to numbers.

800 tickets at £2 each will raise 800×£2 = £1600 in gross revenue.

4% of the tickets are 800×4% = 32 tickets.

If the 32 prizes cost £20 each, their total cost is 32×£20 = £640.

Then the net profit is ...

  revenue - cost = profit

  £1600 -640 = £960

The amount that goes to Charity B is 35% of this (what's left over after 65% goes to Charity A).

  £960 × 35% = £336

Dorothy raises £336 for Charity B.

ACCESS MORE
EDU ACCESS