Respuesta :

Answer:

Answer:

3,821,912.5 miles/hour is the linear speed of the earth around the sun.

The Earth make 0.02616 revolutions in 4 hours.

Step-by-step explanation:

v =  linear speed

r = radius from the center

= angular speed

The angular speed of the Earth around the sun = 0.9863 degrees/day

Distance of the earth from the sun = r = 1 AU =

Linear speed of earth around the sun = v

v =

1 day = 24 hours

v=

3,821,912.5 miles/hour is the linear speed of the earth around the sun.

Duration  of drive from Dallas to Texas = 4 hours

Miles of revolution of earth covered in 4 hours :

The revolution of earth in 15,287,650 miles will be:

=0.026162420 revolution ≈ 0.02616 revolutions

The Earth make 0.02616 revolutions in 4 hours.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico