Answer:
Step-by-step explanation:
S=4πr²
ds/dt=4π×2r×dr/dt=8πr dr/dt
dr/dt=60 cm/min
ds/dt=8π×60r=480πr
r=16,t=0
at t=2,r=16+32=48 cm
so ds/dt=480π×48=23040 πcm²≈72382.79 cm²
2.
[tex]V=\frac{1}{3} \pi r^2*h\\\frac{r}{h} =\frac{2}{3} \\r=\frac{2}{3} h\\V=\frac{1}{3} \pi( \frac{2}{3} *h)^2h\\V=\frac{4}{27} \pi h^3\\\frac{dV}{dt} =\frac{4}{27}\pi *3h^2\frac{dh}{dt} \\\\when ~h=1.8 ~m,\frac{dh}{dt} =2.1~m/min\\\frac{dV}{dt} =\frac{4}{9}\pi h^2\frac{dh}{dt} =\frac{4}{9} \pi*(1.8)^2*2.1=27.216 \pi \approx 85.502 m^3[/tex]