Elsie bought a dress that was discounted 35% off of the original price of $140. What was the amount of the dress after 8% sales tax? $

Respuesta :

Answer:

$98.28

Step-by-step explanation:

35% of $140=49

140-49=91

8% of 91=7.28

91+7.28= 98.28

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico