Timmy pushes off of the pool wall with a force of 2300 N and accelerates at 15 m/
what is mass? (ignore water resistance)
use one decimal place in your answer
Please help!

Respuesta :

Answer:

Mass = 153.33 Kg

Explanation:

Given:

Force = 2,300 N

Acceleration = 15 m/s²

Find:

Mass

Computation:

Mass = Force / Acceleration

Mass = 2,300 / 15

Mass = 153.33 Kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS