Respuesta :

Answer:

420

Step-by-step explanation:

120 x 3 = 360

360 + 60 = 420

Answer: Php420

Step-by-step explanation:

cost of 10 oranges = Php120

cost of 1 orange = 120/10 = Php12

therefore, cost of 35 oranges = 12 x 35 = Php420

Hope it helped u,

pls mark as the brainliest          - Ayaan707 for help :) -

^_^

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico