Respuesta :

Answer:

t = 1.5 hours

Step-by-step explanation:

Given that,

A man walk for 2hr at 6 km/h.

He then cycled for a certain time at 16 km/h.

He travelled 36 km all together.

We need to find for how many hours did he cycle.

Distance walked in 2 hours = 2×6 = 12 km

Distance he cycled = 36-12 = 24 km

Let he cycled for t hours. So,

[tex]t=\dfrac{24}{16}\\\\t=1.5\ h[/tex]

So, he cycles for 1.5 hours.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico