A 2.0-kg mass swings at the end of a light string (length = 3.0 m). Its speed at the
lowest point on its circular path is 6.0 m/s. What is its kinetic energy at an
instant when the string makes an angle of 50° with the vertical?

Respuesta :

Answer:

Kinetic Energy = 36 Joules

Explanation:

Given =

Mass = 2kg

Velocity = 6m/s

Solution =

Kinetic Energy = 1/2 × mv²

Kinetic Energy = 1/2 × 2 × 6 × 6

Kinetic Energy = 36 Joules

The kinetic energy of the string is 36 Joules.

To find the kinetic energy, the values given are

Mass m = 2 kg

speed v = 6m/s

What is kinetic energy?

  If an object is in motion, the energy of the object is said to be kinetic energy. The object kinetic energy will be changed unless it has the changes in the mass and speed.

The unit of Kinetic energy is Joules.

Formula for kinetic energy is,

                 K. E = 1/2 mv²

where, K. E - Kinetic energy

          m - mass

          v - velocity

Substituting all the values given,

          K. E = 1/2 ( 2 × 6² )

                 = 1/2 × 2 × 6 × 6

                = 36 J.

So, the kinetic energy of the string is 36 J.

Learn more about Kinetic energy,

https://brainly.com/question/4080953

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico