Respuesta :

Answer:

0.02

Explanation:

Molecular mass of water= 2×1+1×16=18g

=2×1+1×16=18g

For 90g178.2g water nₐ  =5

Molecular mass of glucose  6×12+12×1+6×16=180g

For 18g glucose nb =0.1

Now,  X  B  =  0.1 / 0.1 + 5=0.0196 ~0.02

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico