Respuesta :

Answer:

Explanation:

Power (p)= 40 watt

time (t)= 3 minutes = 180 seconds

Energy (E)= ?

we know

P = E/t

40 = E / 180

E = 7200 Joules

Therefore it does 7200 joules of work.

hope it helps :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico