Respuesta :

Answer:

Mass of Cr = 0.25376 gram

Moles of Fe = 0.0011875

Mass of Te = 0.05472 gram

Moles of Ti = 7.9764

Explanation:

Given:

Elements     Moles      Mass

Cr               0.00488

Fe                                66.5 mg = 0.0665

Ti                 48

Hg                                1.60 kg = 1600

Computation:

Mass = Atomic mass x moles

Moles = Mass / Atomic mass

Atomic mass

Cr = 52 u        

Fe = 56 u                        

Te = 127.6 u  

Hg = 200.59 u

Mass of Cr = 0.00488 x 52

Mass of Cr = 0.25376 gram

Moles of Fe = 0.0665 / 56

Moles of Fe = 0.0011875

Mass of Te = 1.14 x 10⁻³ x 48

Mass of Te = 0.05472 gram

Moles of Ti = 1600 / 200.59

Moles of Ti = 7.9764

ACCESS MORE
EDU ACCESS