Respuesta :

Answer:

The cost of the house after one year = 84,750 rupees

Step-by-step explanation:

Explanation:-

Given that the cost of house = 13% in one year

Given that the house original price = 75000

We have to find that the house cost after one year

Solution:-

The cost of a house increase 13% per year

                        = 75000 X 0.13

                       = 9750

The total cost = 75000+9750

                      = 84,750 rupees

Final answer:-

The cost of the house after one year = 84,750 rupees

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico