Respuesta :
Answer:
$6.39
Step-by-step explanation:
Just add the cost of everything
3.18 + 1.25 + 1.96 = 6.39
Answer:
total bill= 6.40
Step-by-step explanation:
You buy 3.17 pounds of apples, 1.25 pounds of pears, and 2.56 pounds of oranges.
Total bill = 3.18 + 1.25 +1.96 = 6.39
Total bill = 6.39 pounds.
We can see the number after the decimal is greater than 5 so the number would be increased by 1.
Total bill = 6.40 pounds .