Respuesta :

Answer:

m(∠R) = 5°

Step-by-step explanation:

By applying sine rule in the given triangle RST.

[tex]\frac{\text{sin}(\angle R)}{ST}= \frac{\text{sin}(\angle T)}{SR}[/tex]

[tex]\frac{\text{sin}(\angle R)}{r}= \frac{\text{sin}(\angle T)}{t}[/tex]

[tex]\frac{\text{sin}(\angle R)}{210}= \frac{\text{sin}(166)}{550}[/tex]

sin(∠R) = [tex]\frac{210\times \text{sin}(166)}{550}[/tex]

           = 0.09237

m(∠R) = [tex]\text{sin}^{-1}(0.09237)[/tex]

           = 5.3°

           ≈

Ver imagen eudora
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico