s1851715 s1851715
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Grapes are priced at $2.25 per pound. Which of the following equations best represents the cost, c, of buying g, pounds of grapes?

A. c=2.25g
B. c=g+2.25
C. g=c+2.25
D.g=2.25c

Respuesta :

Sam5135 Sam5135
  • 22-02-2021
I think the answer is A. c=2.25g
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HURRY!!! What is the output of y=6x−11 when the input is 5?
Read the paragraph. Laughter is a message we send to other people. Most people rarely laugh when they are alone. Laughter helps us interact with others. "The f
Which pair of angles shares ray as a common side?
At a pie-eating contest, Stacy got through 11/12 of a pie before time was called; Lena finished just 7/12 of a pie. How much more pie did Stacy eat than Lena? W
true or false ? losing time
What are the causes of the age of exploration?
like not to get political or anything but wth is oatmeal
4. Which passage from the excerpt most strongly suggests that Phineas is in danger of having an accident?
All are characteristics of a parasite except... A. parasites need a host to reproduce B. parasites can live on or in a host C. parasites need a host to survive
What are some advantages to homeownership?