Answer:
$3.40 per card
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, divide the total cost ($17) by the number of cards (5 cards):
$17
--------------- = $3.40 per card
5 cards
Answer: $3.4
Step-by-step explanation: If 5 cards cost $17
Divide 17 by 5 : 17/5
Your result will be 3.4
Meaning 1 card cost $3.4