Respuesta :

Answer:

$3.40 per card

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, divide the total cost ($17) by the number of cards (5 cards):

 $17

--------------- = $3.40 per card

   5 cards

Answer: $3.4

Step-by-step explanation: If 5 cards cost $17

Divide 17 by 5 : 17/5

Your result will be 3.4

Meaning 1 card cost $3.4

ACCESS MORE