Aadhyadahal
Aadhyadahal Aadhyadahal
  • 21-02-2021
  • Mathematics
contestada

If the cost of a dozen pencil is 96 . find the cost of 18 pencil plz fast i have to summit now ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-02-2021

Answer:

Cost of dozen pencils = 96

Cost of one pencil = 96 / 12 = Rs.8

Cost of 18 pencils = 8×18 = Rs.144

Step-by-step explanation:

Hope it helps

Mark me as brainliest plz

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of these statements are the same for both nuclear reactions and chemical reactions? Check all that apply. Both can be represented by balanced equations.
what phase of the cell cycle includes G1, S, and G2
How old was Adolf Hitler when he died??
Which event had the greatest impact for creating the Red Scare? A.) the Boston police strike B.) the resurgence of the Ku Klux Klan C.)the Russian Revolution
Which type of writing is used in science lessons?
Solve the system of equations and choose the correct answer from the list of options. 2x + y = -4 Y = 3x + 2
What was one impact of westward expansion in the United States during mid-nineteen century
3 1/4 + (3 1/4 + 5 1/5)
Please please help me on this
First to answer will be the brainliest I need the answers ASAP answer questions 1 and 2
ACCESS MORE