72
-) A 5-kilogram (kg) bag of rice is $9 and the 2-kg bag is $4.50. Calculate the unit price of each bag of rice.
Show the steps you used:
a) The large (5-kg) bag is $.
/per kg.
/per kg and the small (2-kg) bag is $
b) How much will you save per kilogram if you buy the larger bag of rice? $_
/per kg
opted from

Respuesta :

Answer:

$1.8

$2.25

$0.45

Step-by-step explanation:

a)

Unit Price = Cost/Volume

= 9/5

= $1.8/Kg for the 5Kg

4.5/2

= $2.25/Kg for the 2Kg

b)

($2.25-$1.8) per kg

= $0.45

ACCESS MORE