Answer:
 a = 40.937 m / s²
Explanation:
For this exercise let's use the relationship between momentum and momentum variation
     I  = Δp
     F t = m v_f - mv₀
     F = m (v_f -v₀) / t
let's reduce the magnitudes to the SI system
     v_f = 47 km / h (1000m / 1 km) (1h / 3600 s) = 13.056 m / s
     v₀ = - 65 km / h = -18.056 m / s
the negative sign is bearing the speed is west
let's calculate
     F = m (13.056 + 18.056) / 0.76
     F = m 40.937
now we can use Newton's second law
     F = m a
     m 40.937 = m a
     a = 40.937 m / s²