Respuesta :

Answer:

[see below]

Step-by-step explanation:

50 apples cost 25 dollars.

25/50 = 0.5

Each apple cost half a dollar.

0.5 * 75 = 37.50

75 apples should cost $37.50.

Hope this helps.

ACCESS MORE