The Video Rental Center purchased 24 dozen video tapes of a blockbuster new movie, at a cost of $20 per tape, to sell during the Christmas season.
a. How many individual tapes did video rental center buy?

Respuesta :

Answer:

228 units.

Explanation:

One dozen has 12 units

The video center purchased 24 dozens

In total, they pruchased

= 24 x 12 units

=228 units.

Each tapes cost $20. So they paid

=288 x 20

=$5,760

ACCESS MORE