nerdygurl42 nerdygurl42
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale at the market 4 pounds for $2.00. What is the price (in cents) for one pound?

Respuesta :

isatukamara41
isatukamara41 isatukamara41
  • 02-11-2016
If you divide 2.00 divided by 4, your answer will be 0.50.
Answer Link
agaue agaue
  • 14-10-2019

Answer:

Price for one pound  = 50 cents

Step-by-step explanation:

Apples are on sale at the market 4 pounds for $2.00.

[tex]\texttt{Price for one pound = }\frac{2}{4}=0.5\$[/tex]

That is price for one pound = 0.5 $

We have 1 dollar = 100 cents

Price for one pound = 0.5 $ = 0.5 x 100 = 50 cents

Price for one pound  = 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

The ocular and objective lenses are found at the top and bottom of what part of a microscope?
How do I solve c/4d divided by 3/8d
Explain the connection, or relationship between a protagonist and an antagonist.
Who was Malinche and what other name was she called?
Write equation in function form 2x+2y=8 and 6x-3y=12
What is an equivalent fraction for 20/12
What is square root of 126 + square root of 56 in standard form
Write equation in function form 2x+2y=8 and 6x-3y=12
a square photo-display board is made up of 60 rows of 60 photos each.The area of each square photo is 4 square inches.How long is each side of the display board
Natalie picked 135 berries in 15 minutes. If she continues picking at that rate, how long will it take her to pick 486 berries?