laha18724 laha18724
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Edward runs 30 miles in 5 days. Martha runs 28 miles in 4 days. Who runs more miles per day?

Respuesta :

420vibesss
420vibesss 420vibesss
  • 02-02-2021
Edward because they completed more days and miles !!
Answer Link
sarita83 sarita83
  • 02-02-2021
Martha because 4 (days) divided by 28 (miles) is 7 (miles)
Answer Link

Otras preguntas

3\sqrt{3} + \sqrt{3}
What will it cost to carpet a rectangular floor measuring 15 feet by 30 feet if the carpet costs $ 31.97 per square​ yard?
Competing priorities, distractions, and information overload may contribute to: a) Stress b) Happiness c) Sleep quality d) Appetite control
A 7-gallon jug of water costs $22.40. What is the price per pint?
Jenny measured 1/4 cup of flour and 4/9 cup of flower how many cups did jenny measure give answer in reduced terms
Mail to your grand parents in delhi telling them that soon you are planning visit them there. ​
The vertices of a triangle are P(-6,-4), Q(-6,-8) and R(2,-3). Name the vertices of the image reflected across the line y=x A. P' (-4,-6), Q'(-8,-6), R'(-3,2) B
Part C: For each parent, determine what percentage of their gametes will have each genotype. Remember that crossing over (recombination) does not occur in males
why are 3 neon bat dragons worth a mega neon bat dragon?
What is the answer (x+1)(x+1)=