bryanna2404219
bryanna2404219 bryanna2404219
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

A store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60.Will a two ounce bag of nuts cost more than or less than $1.25 ?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 01-11-2016
3.60/6 = 0.60...so it costs 60 cents per oz

2 oz at 0.60 per oz = (2*0.60) = 1.20...so a 2 oz bag costs less then 1.25
Answer Link

Otras preguntas

Do you agree with the view that there was ‘genuine achievement’ by the British army at the Third Battle of Ypres (Passchendaele) (Source 6, line 32)?
Which of the following statements is TRUE regarding SAT and ACT tests?A.You can take the SAT and the ACT as many times as you want until you get the score you w
Describe how a disagreement over states' rights led to the beginning of the Civil War.
Write an algebraic expression for the sum of 18 and a number
How has the Suez Canal been a catalyst for nationalism in Egypt?
what is a similarity between Earth's rotation and revolution???
2L 5mL = HOW MANY mL
How do you solve this problem: P-15=13-6p
Do you agree with the view that there was ‘genuine achievement’ by the British army at the Third Battle of Ypres (Passchendaele) (Source 6, line 32)?
What is the value of f if -40f = 1,600
ACCESS MORE