Seudónimo Seudónimo
  • 31-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the cost of 2 kg of flour if 3 kg cost $4.86 and the unit price for each package of flour is the same

Respuesta :

763609720
763609720 763609720
  • 31-10-2016
$1.62 since to find the unit price for each package, u need to divide 4.86/3= 1.62
Answer Link

Otras preguntas

What is a major difference in the way that Caliban and Ariel are treated? A. Prospero forces Caliban to do physical labor, while he has Ariel perform magic f
PLEASE ANSWER FAST Now identify the following substances by using the words Atom, Element, Molecule and/or Compound to describe each substance and tell why t
A square has side lengths of 9, which of the following is a correct formula for finding the area of a square? Select all that apply. A=9^2 A=Ï€(9^2) A= 9 . 9 A=
If the numbers on the spring scales read 200 g. What property of the shoes is being measured? A) mass B) volume C) length D) temperature
Saint faith at conques, saint james at santiago de compostela, and saint-sernin at toulouse are all examples of ____ churches.
Check my answer please? Get 25 points + Brainliest!!
Look at the painting from Hogarth's series Marriage a la Mode. This painting is an attempt to? A. depict the everyday lives of regular people. B. satirize the
Is it sexual assault if someone touches you inappropriately and its unwanted?
josh mowed one-third of a 2000-ft squared in 18 minutes. at the same rate how many minutes would it take him to ow a 4200-ft square lawn
What are the Mound Builders known for