Katelynn363
Katelynn363 Katelynn363
  • 31-10-2016
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of soda is roughly $3.75. What is the cost per can of soda?

Respuesta :

bgunn12345678
bgunn12345678 bgunn12345678
  • 31-10-2016
Just divide the total cost of a 12 pack by 12 to find the cost of individual cans:

$3.75 / 12 sodas ≈ 31¢ per soda
          ↑                ↑
        per    is approximately 

Answer Link
DivineSolar
DivineSolar DivineSolar
  • 31-10-2016
Divide $3.75 by 12 to get 0.31 cents per can of soda! Multiply 0.31 by 12 to see it equals the same value of $3.75
Answer Link

Otras preguntas

Ten dollars ___ much to pay for a new dress. A. Isn’t B. Aren’t
_____ social media content can be offensive, violent, and vicious. In many cases it has led to harmful acts. Censorship of social media is no longer a topic for
After being bitten by a dog at a young age, Nadia became fearful of dogs. Now, when Nadia sees a dog, her heart races and she feels like running away, Nadia has
What is 204 divided by 4
Read the article. Then write the interview questions and answers. Use the present perfect simple or past simple form. (exercise is in the photo) Ps: thank uuuuu
hi guys can u pls help me with number 4? Thanks :))))
What was Squealer’s gift or ability?
what is historical cauation
The graph shows an image of a dilation about the origin with a scale factor of One-half. On a coordinate plane, point A prime is (negative 4, negative 6) and po
Main idea and 3 supporting facts