50074023 50074023
  • 31-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?

Respuesta :

RyanZhu789 RyanZhu789
  • 31-01-2021

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

$61.25/7 = 8.75

Answer Link
rain57 rain57
  • 31-01-2021
$8.75 per scarves , divide 61.25 by 7
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the best example of McCarthyism? A. voting to limit Chinese immigration B. raising the American flag on federal holidays
What impact do the reefs in la republica dominicana have on the local economy
which was an achievement of king henry 2nd of england
1. Think about the women who grew up in the 1960s. What do you think they are telling their granddaughters about the changes they experienced? Use the textbook
Please Please Help Me With This Make up a story using these words!
An immediate effect of the Scopes trial on American society was that
Which of the peoples below did not develop a distinctive culture oriented toward the water?
During world war 1 the government raised money for the war effort by selling
Which statement about the best estimation strategy for this problem is correct? The Jackson family drove 490 miles each day for 9 days. They then flew 1,292
Which of the following populations would be least likely to survive a change in its ecosystem? A. brown bears that can eat a variety of different kinds of f