Answer:
They travel for 3.4 hours before they meet.
Step-by-step explanation:
Given that:
Distance between the cities = 374 miles
Speed of Car 1 = 50 mph
Speed of Car 2 = 60 mph
As the cars are moving towards each other,
Combined speed = 50 + 60 = 110 mph
We know that:
Distance = Speed * Time
374 = 110 * Time
Time = [tex]\frac{374}{110}[/tex]
Time = 3.4 hours
Hence,
They travel for 3.4 hours before they meet.