contestada

A block of metal has a volume of 14.0 in' and weighs 5.28 lb.
Part A
What is its density in grams per cubic centimeter?
Express the density in grams per cubic centimeter to three significant figures.

Respuesta :

Explanation:

1inch = 2.54cm

1inch^3= 2.54³ = 16.38cm^3

13.4cm^3 = 13.4*16.38 = 219.5867 cm^3

1lb = 454g

5.14lb = 5.14*454g/lb = 2,333.6g

density g/cm^3 = 2,333.6/219.6cm^3

density = 10.6265938 g/cm^3

to three significant figures:

density = 10.6g/cm^3

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico