Respuesta :

Answer:

Change received by Kate = £1 and 20p

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of 1 meter ribbon = 55p

Ribbon bought by Kate = 16 meters

Cost of 16 meters = 16 * 55 = 880p

Amount paid by Kate = £10 = 1000p

Change received= 220p = £1.20

Change received = £1 and 20p

Hence,

Change received by Kate = £1 and 20p

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico