Respuesta :

Given :-

  • Worth rupees of chappal = 99.95

  • Sales tax = 7%

To Find :-

  • Amount paid

Solution :-

At first we will find sales tax

Sales tax = Sales tax% × Worth rupees

[tex]\begin{gathered} \begin{gathered} \sf Sales \: tax = 7\% \times 99.95 \\ \sf \: Sales \: tax = \frac{7}{100} \times 99.95 \\ \dashrightarrow \sf 6.95 \approx 7 \end{gathered}\end{gathered}[/tex]

Total SP = 99.95 + 7

Total SP = 106.95 ≈ 107

Rajendra should be paid 107$ totally.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico